W kwietniu - Miesiącu Pamięci Narodowej – corocznie w naszym mieście odbywa się Memoriał Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka – harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej. Ta tradycyjna już impreza, organizowana jest w Rydułtowach od 1992 roku, czyli powtórnego uzyskania praw miejskich przez nasze miasto.

Uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem połączone z biegami ulicznymi dla dzieci i młodzieży to nasz pomysł na uczczenie pamięci tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny, a szczególnie naszym lokalnym bohaterom – Janowi Margiciokowi i Leopoldowi Hałaczkowi. Obaj czynnie działali na rzecz naszej ojczyzny zarówno na terenie Rydułtów, jak i całego Śląska i Zaolzia. Obaj też zginęli z rąk hitlerowców – Jan Margiciok zginął rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, natomiast Leopold Hałaczek został powieszony w publicznej egzekucji zbiorowej w Kocierzu Moszczanickim. Jako, że terenem działania tych żołnierzy był zarówno Śląsk, jak i Zaolzie, Memoriał to dobra okazja do zacieśnienia naszych więzi i spotkania z władzami i mieszkańcami Orlovej. Od wielu lat honorowy patronat nad imprezą obejmował Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.

W poprzednich latach uroczystość rozpoczynała się oddaniem hołdu poległym za wolność ojczyzny pod pomnikiem „Walki i Zwycięstwa” na Placu im. Ludwika Konarzewskiego. Gospodarze imprezy – władze miasta - przyjmowali znakomitych gości. Licznie zebrani delegaci oraz poczty sztandarowe przy akompaniamencie orkiestry KWK Rydułtowy-Anna składali kwiaty pod pomnikiem i wysłuchali krótkiego rysu historycznego nt. działań Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Odśpiewano również hymn państwowy. Podczas uroczystości swoją obecność podkreślili także uczniowie, harcerze i przedstawiciele rydułtowskich stowarzyszeń. Jak zwykle była wystawiona warta i poczty sztandarowe. Po uroczystościach przychodził czas na sportowe zmagania w ulicznych biegach sztafetowych dla dzieci i młodzieży, w których brało udział około 200-400 uczniów z naszych szkół i całej okolicy, rywalizujących w sześciu kategoriach. Trasa biegów była tak usytuowana, że start i meta były zlokalizowane przed rydułtowskim magistratem.

Warto tutaj wspomnieć, iż 30 kwietnia 2015 roku o godzinie 12:00 właśnie podczas Memoriału Margicioka i Hałaczka, po raz pierwszy zaprezentowano szerokiemu gronu mieszkańców Hejnał Miasta Rydułtowy. Od tej pory Hejnał na stałe zagościł w centrum Rydułtów. Wygrywany jest codziennie z budynku Urzędu Miasta Rydułtowy punktualnie o godzinie 12.00 i 19:00. Jego autorką jest Joanna Szymala, zaś wykonało go dwóch członków orkiestry dętej KWK Rydułtowy-Anna: Artur Wita i Łukasz Szostek.

Z kolei 27 kwietnia 2017 roku przebieg uroczystości zakłóciła ogromna śnieżyca. Ze względu na bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne uroczystości pod pomnikiem odwołano, a biegi uliczne zorganizowano w Dzień Dziecka.

Nieco inny był rok 2019, w którym wyznaczono nową trasę biegów - od boiska Orlik na ul. Adama Mickiewicza do Ronda Stulecia Niepodległej. Uroczystości składania kwiatów zorganizowano na Ścieżce Powstań Śląskich. Nie odbyły się natomiast biegi uliczne, ze względu na trwający wtedy strajk pracowników oświaty. Za to na boisku Orlik młodzicy z klubu Naprzód Rydułtowy rozegrali mini turniej piłki nożnej i w ten sposób na sportowo uczcili pamięć o poległych za wolność naszej Ojczyzny.

Niestety i ten rok będzie inny. Z powodu trwającej epidemii i ograniczeń związanych z organizacją imprez sportowych i uroczystości, XXVIII Memoriał Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka Hałaczka – harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej, który planowano na dzień 30 kwietnia, nie odbędzie się.

Przeżywamy teraz trudny czas, ale w końcu wrócimy do normalności, do uroczystości i do sportu. Nie możemy przy tym zapomnieć o naszej historii i tych którzy oddali życie za naszą wolność. Pamiętamy!

Michał Kondrot

Rydułtowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

 

Rydułtowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Generała Józefa Bema 126 C
44-280 Rydułtowy
NIP: 647-258-35-84     
REGON: 380900752

Godziny pracy administracji: 7:00 - 15:00

e-mail: biuro@rosir.rydultowy.pl
Sekretariat - 324284670
Konserwatorzy - 518937177

Rachunek Bankowy
PKO BP      47 1020 2528 0000 0002 0505 6793

Inspektor Ochrony Danych
Michał Sobik
iod@rydultowy.pl
tel. 324537480

Godziny pracy sekretariatu

Poniedziałek
7:00 – 15:00
Wtorek
7:00 – 15:00
Środa
7:00 – 15:00
Czwartek
7:00 – 15:00
Piątek
7:00 – 15:00
Sobota
Nieczynne
Niedziela
Nieczynne
Шаблоны Joomla 3.4.
Шаблоны Joomla 3.4.